fbpx
10 praktilist nippi, mis aitavad sul uue aasta lubadust pidada

10 praktilist nippi, mis aitavad sul uue aasta lubadust pidada

Mis oleks, kui sel aastal teeks teoks plaani, mida juba mitu aastat meeles mõlgutanud oled? Regulaarne trenniskäik, uue oskuse iseseisev õppimine, tervislikum toitumine, nutitelefonis olemise aja piiramine, raamatu lugemine, mediteerimine vms. Need on vaid mõned näited, mis väga paljusid meist huvitavad.

Coach’ina olen kokku puutunud paljude inimeste ja nende harjumustega ja jagan selles artiklis tehnilisi nippe, mida eesmärkide seadmisel ei teata, läbi mõtlemata jäetakse või lihtsalt oluliseks ei peeta. Ometigi olen märganud, et just mõnest imepisikesest nüansist, täpsemalt selle puudumisest, sõltub ettevõtmise edukus. Sa ei taha ju, et sinu uue aasta lubadus jääkski vaid kahekordseks jõusaali külastuseks 3 selfie’ga Instagramis?

1. Vali alustuseks 1 eesmärk

Sul ei ole võhma, teadmisi ja oskusi, et korraga muuta oma toitumist, füüsilist aktiivsust, iseloomu, parandada suhteid ja leida uus amet. Iga suurem muutus nõuab meilt uskumatult palju energiat, tahtejõudu ja motivatsiooni.

Mis on sulle KÕIGE TÄHTSAM? Alusta ÜHE eesmärgi ja lubadusega.

2. Tee nädala plaan

Vaata kaine pilguga peale oma kalendrile ja vaagi, mitu korda soovitud tegevust nädalas teha jõuad.

Käsitle nädalavahetust eraldiseisvalt, sest need 2 päeva on oma iseloomult teistsugused. Tavaliselt vajame siis rohkem und enda välja puhkamiseks, tuleb ette sündmusi nii pere kui ka sõpradega, sõidame kodust ära jms. Kõik need tegevused viivad meid oma tavalisest keskkonnast ja rütmist välja ning see tähendab, et oma plaane on oluliselt keerulisem teoks teha.

3. Unista suurelt, kuid sea esmaseks eesmärgiks 1 kuu

Ära tee tüüpviga, et plaanid oma uue aasta lubadust kohe täiskäigult terve aasta või koguni igavesti teha! Unistama peabki suurelt, kuid alustama peab esimesest nädalast ja esimesest sammust. Liikudes sihikindlalt edasi, oled pärast 1 kuud oluliselt targem: näed kuhu selle eesmärgiga seotud aeg oma nädalagraafikus paigutada, tead, mis takistusi ette tuleb ja saad seda eesmärki ka vajadusel suurendada.

4. Pane eesmärk kirja

1. Dr. Gail Matthewsi uuring näitas, et inimestest, kes oma eesmärgid kirja panevad, saavutavad oma eesmärgid 42%.

2. Kirja pandud eesmärk muutub reaalsemaks: oled võtnud aja, et see sõnastada ja see läbi mõelda. Eesmärk, mis pole kirja pandud on lihtsalt soov.

3. S.M.A.R.T. eesmärk: S-Specific (täpne), M-Measurable (mõõdetav), A–Attainable (saavutatav), R-Relevant (asjakohane), T-Time Specific (ajaliselt määratletud)

5. Aseta kirjalik eesmärk nähtavale kohale

Nähtaval kohal kodus või kontoris asuv eesmärk tuletab sulle ennast pidevalt meelde. Või teevad seda sinuga koos olevad inimesed, kes su käekäigu kohta huvi tunnevad. Kui sa mingil põhjusel ei taha, et teised seda näeksid, siis võid asetada selle ka kohta, kuhu sa ise aegajalt ikka pilgu heidad (lauasahtlisse, riidekapi uksele, voodi juurde vms.)

6. Vastutuspartner

Mõne usaldusväärse ja innustava inimesega oma eesmärgi jagamine võib saada OTSUSTAVAKS. Sa ei taha ju uljalt oma plaanist teada anda, kui juba järgmine nädal sellest loobud? Selleks ongi hea lubaduse punktid 1-5 läbi mõelda ja alles seejärel välja rääkida. See omakorda annab sulle tahet ja enesekindlust juurde, sest selle käigu tegemine näitab ka sinu enda tõelist motiveeritust.

7. Pea arvet ehk märgi oma harjutuskorrad üles

Nii nagu näed Myfitness kodulehel käies oma aasta ja kuu treeningkordi, võiksid kuu lõpus näha ka oma eesmärgitabelit. See on otsene peeglisse vaatamine, kuid oma välimuse asemel, saad pildi hoopis oma käitumisest. Raamatu “Atomic Habits” põhjal on selleks 3 väga olulist põhjust:

1. Uuringud näitavad, et harjumuse üles märkimine annab 50% parema tulemuse. Näed VISUAALSELT oma igapäevaseid tegemisi ja nii oled ausam iseenda vastu.

2. See annab MOTIVATSIOONI. Kui märgime üles, siis märkame progressi ja see on meeldiv.

3. See on nagu AUHIND. Saad linnukese kirja. Ühtlasi hoiab see ka sinu fookust tegevuse jälgimisel, mitte lõpptulemusel.

8. Takistused

Usu mind, selle 1 kuu jooksul hakkad sa välja mõtlema takistusi ja vabandusi ja ka õigustama iseennast, et miks sa just praegu oma eesmärki täita ei saa. Liigne söömine, teleri vaatamine, väsimus, enda isoleerimine, rahmeldamine, teiste süüdistamine, kellegi või millegi vältimine ja arvutis istumine on ühed levinumad vältimismeetodid. Seega mõtle juba ette, et mida sa tõenäoliselt vältimiseks kasutama hakkad ja mida sellele vastukäiguks teha. Mida konkreetsem ja selgem plaan, seda tõenäolisem on, et see tööle hakkab.

Valmistu ka erinevateks tagasilöökideks nagu haigeks jäämine, plaanide muutused jms, mis sind rütmist välja löövad. Need on osa elust. Lepi sellega ja liigu edasi.

9. Loobumismõtted

Kui mõni päev osutub takistus ületamatuks, ununeb või jääb lihtsalt vahele, siis… vahet pole! Jätka päev või kaks hiljem uuesti. Pikas perspektiivis ei juhtu midagi, kui mõni nädal täidad soovitud eesmärgist vaid osa. Tähtaim on JÄRJEPIDEVUS. See on võtmesõna, mis sind ükskord tulemuseni viib.

10. Tunnusta ennast

Kui 1 kuu on läbi ja harjumuse tabelist näed, et oled saavutanud näiteks 70% plaanitust, siis vaata seda kui oma hetkeseisu. See on reaalsus. Samas, oled pihta hakanud ja algust teinud. Oled teinud võibolla rohkem kui eales varem. Märka seda!

Palju olulisem on aga see, et nüüd oled 1 kuu võrra targem ja saad samu vigu tuleval kuul vältida. Tunnusta ennast tehtu eest ja mõtle, kuidas järgmine kuu paremini saaks. Milliseid eelloetletud 10 nipist tasuks üle lugeda ja vajadusel kohandada?

PS! Siin need olid. 10 nippi. Kui Sul tekkis oma uue aasta lubadusega seoses konkreetne küsimus või jääd plaani tegemisel hätta, siis kirjuta julgelt: REIJO@REIJOVALJAK.EE Vastan heal meelel uusaasta lubadustega seonduvatele küsimustele.