fbpx

Erakordsed ajad nõuavad juhtidelt kiiret reageerimist ja otsustamist, coaching aitab selleks vajalikku enesekindlust säilitada, leiab konsultant ja värbaja Kaie Trump.

Tere, Kaie! Saame tuttavaks. Kes sa oled?

Hetkel on minu põhitöö värbamine ja sihtotsing, vestlen töövõtjate ja ettevõtetega. Täna olen ka heategevusklubi Lions naisteklubi teine asepresident. Veel olen vanaema ja ilmselt ka väga hea sõber oma sõpradele.

Kuidas sa jõudsid coaching’u juurde?

Mind on varem kutsutud coaching’u treeninguid kuulama, et ise treeneriks saada ja olen mõelnud, kas ma tahaksin treener olla. Tundus huvitav. Reijo coaching‘u programmi reklaam viskas mulle Facebookis ette ja otsustasin vaadata, mis see siis on. Reijo abil jõudsin äratundmisele, et ma hetkel ei taha ise coach olla ja sain põnevaid arusaamisi iseenda osas.

Programmiga liitumine oli ausalt öeldes puhas juhus – tuli Facebooki teade, see oli lihtne, lakooniline ja oli ka nii-öelda võistlusmoment, tuli kandideerida ja osalemiseks parimate hulka jõuda. Hind oli ka sobiv selliseks uudishimu rahuldamiseks. Tavaliselt on coaching’u sessioonid kallimad.

Programmiga alustades tahtsid teada, kas tahaksid ise coach olla. Mis küsimustele sa veel vastuseid otsisid?

Coaching on väga isiklik asi. Pead mõtlema, kas ja kui palju oled valmis ennast piltlikult öeldes lahti rõivastama ja olulistele küsimustele vastama. Ma arvan, et paljud, kes sellel kursusel on osalenud või osalevad tulevikus, jõuavad välja väga süvapsühholoogiliste dilemmade juurde, kus karjäärile keskenduv coaching enam edasi ei aita. Aga sa saad teada, kus sa omadega hetkel oled.

Mina tahtsin teada, millises kohas ma olen iseenda arengus ja need vastused, mis ma sain, olid väga toredad. Täitsa heas kohas!

Kuidas need kuud programmis möödusid?

Reijo programm on jagatud neljaks kuuks, aga kaheks pooleks. Meie panime punkti pärast esimest kahte kuud, sest mul ei olnud sel hetkel enam ühtegi küsimust, mis puudutab minu karjäärialast arengut. Praegu. Nüüd satuvad ette juba need teised teemad – isiklikud baasuskumused jm, mida see sessioon lihtsalt ei katnud.

Selle kahe kuu jooksul oli mul hästi palju taipamisi iseenda kohta. Coaching’u sessioon ei ole ju midagi muud, kui et coach küsib küsimusi ja sina vastad. Reijo on selline coach, kes kuulab sind väga objektiivselt. Ta ei muutu empaatiliseks. Ta surub sind ennast tööd tegema. Ta ei ütle, kas sa oled valel või õigel teel. Sa pead need otsused ise tegema.

Selles mõttes olid huvitavad kaks kuud, kus mina pidin enda elu ja möödunud karjääri vaatama kõrvalt ja heatahtlikult ning seda aktsepteerima. Liigne enesekriitika ei ole iga kord hea ja sellest tuleb lahti öelda.

Sa viid igapäevases töös tööandjaid ja töövõitjaid kokku. Mis mõjusid sa tänases kriisiolukorras tööturul näed?

Eelmise aasta lõpus oli meil töövõtja, mitte tööandja turg. Töövõtja sai valida, kus ja millise raha eest ta töötab. Nüüd on täiesti vastupidi ja tegelikult keegi ei tea, kelle turg tulevikus on. Väga-väga huvitav aeg on iseenesest. Mure on kõigil, nii ettevõtetel kui töötajatel, mis saab ja kuidas saab.

On olemas Töötukassa karjäärinõustamisteenus, mis on täna üsna umbisikuline. Siin oleks vaja just inimestele tööriistad kätte anda, kuhu nad hetkel sobivad. Ma arvan, et riigil oleks siin palju coach’ide käest õppida.

Kuidas on juhtide olukord?

Juhtidel on enesekindluse küsimused. Minu puhul oli see ka niimoodi. Kas ta teeb õigeid otsuseid? Kas ta teeb piisavalt otsuseid? Kas õigeaegselt? Iga otsus sõltub olemasolevast infost.

Ma ei tea, et juhtidel oleks täna aega enda sisse vaadata, kuigi peaks just endale abi pakkuma. Neil tuleb kõikide ressursside osas otsus teha – aeg, inimesed, koht… Ma arvan, et siin võib olla kogenud coach’iga rääkimisest abi.

Minul oli coaching väga huvitavalt ajastatud (Kaie ja Reijo coaching’u sessioon lõppes vahetult enne kriisi algust – toim.). Saan toimuvat rahulikult jälgida, kindlasti oli sellest abi enesekindluse lisamisel.

Kellele ja miks sa Reijo coaching’ut soovitaksid?

Need kaks kuud on nii sügavalt isiklik ja minu jaoks oli väga sobilik, et ma sain temaga paljud teemad lauale tuua. Sa ei jää oma probleemidesse marineerima, vaid saad need välja käia, kellelegi otsa vaadata ja need läbi rääkida. Arvan, et pea polegi inimest, kellel ei ole elus mingeid väljakutseid, mida aeg-ajalt ka probleemideks nimetatakse.

Juhtimine ju ka väsitab. Ma saan aru ka iseendast, miks ma olen need valikud teinud mingitel ajahetkedel ja miks ma praegu olen siin, kus ma olen. Aksepteerin, et olen heas kohas ja kõik on hästi!