fbpx
Eesmärkide saavutamise oluline komponent – sellest rääkimine

Eesmärkide saavutamise oluline komponent – sellest rääkimine

“Reijo, pese oma autot!” kõrvus helisemas lahkusin oma autoremondilukksepa töökojast. Tema siiras ja jõuline soovitus tabas mu eesmärgi osas otse kümnesse ning meenutan seda hetke alati Jazzi pesula järjekorras, muie näol. Vähemalt korra kuus saab nüüd auto puhtaks.

Üldjuhul on aga teiste arvamus meile hoopis vastumeelne, väljaarvatud juhul, kui oleme seda küsinud. Veendumatu usk, et peame ise hakkama saama on kirjutatud inimkonna DNA-sse. Ja saamegi! Kuid millise hinnaga? Kas selleks kulutatud tööaeg ja tulemused on seda väärt? Või oleksime koostöös mõne spetsialistiga jõudnud sama tulemuseni olulisemalt kiiremini ning suutnud hoopis enamat?

Ego versus alandlikkus

Tippcoach M. Goldsmithi arvates on alandlikkus olulisim komponent, mis aitab meil muutuda või eesmärki saavutada. Ta väidab oma kogemuse baasilt, et me vajame arenguks tuge ja raamistikku, kuid üldjuhul ei soovi me seda endile tunnistada.

Põhjus on meie ego põlguses lihtsuse (ainult keeruline väärib tähelepanu), juhiste ja järelvalve vastu. Egole ei meeldi tunne, et keegi teine osutab meie tegemata jätmistele või teab meist midagi paremini. Meie ego on ühtlasi ka meie alalhoiu instinkt: kui me oma eesmärki täita ei suuda, siis õnneks ei saa sellest keegi peale meie ka teada.

Õnnestumise korral, meeldib talle aga üksi päikesepaistes särada – minu eesmärk, minu tehtud töö, minu saavutus ja minu tasu.

New York Timesi ajakirjanik Tony Schwartz väidab, et alandlikkus ei viita meie nõrkuste ega ebakindlusele. See osutab hoopis meie võimele näha teiste tugevusi, austada teiste arvamusi ning loobuda oma välist tähelepanu nõudvast identiteedist sisemise rahulolu kasuks.

Ma usun sinusse

Olen kuulnud mõtet, et kõikide ajaloos tuntud edukate inimeste juurde on kuulunud vähemalt üks persoon, kes tema oskustesse, ideedesse ja võimetesse on uskunud. Parem veel, kui uskujaid on rohkem. Vaadakem näiteks Gerd Kanteri taustajõudude meeskonda: individuaalala, kuid läbilöögiks oli vajalik koostöö erinevate valdkondade ekspertidega.

Su idee on teostatav ei peagi väljenduma otse sõnades vaid toetaja hoiakus – ta on sind mõistnud ja usub sinu võimekusse. Kusjuures, oma eesmärgist või unistusest rääkimine on väga jõustav: algne ebakindlus ja teadmatus asenduvad konkreetsuse ja eneseusuga. Kujutage ette, kui võimas võib olla kogemus oma eesmärgini jõudmisel, kui meiega on kaasa mõtlemas inspireeriv asjatundja, ja kui jõuame õnnestumiseni koostöös? Ühe asemel võidavad nüüd mõlemad!

Nii nagu mina sain hea nõu ettevõtjast remondilukksepalt, nii võikski meie elu üheks kreedoks olla kohtumised innustavate ekspertidega. Elu oleks hüva nõu võrra lihtsam ning ka eesmärkideni jõudmise teekond koos nauditav.

* See artikkel on kirjutatud inspireerituna Marshall Goldsmithi mõtetest raamatutes “MOJO. Kuidas seda saada ja hoida?” ja “Päästikud”.