fbpx
Enesejuhtimise ABC

Enesejuhtimise ABC

Tuntud tippcoach M. Goldsmithile öeldakse pärast tema seminari pidevalt, et lood eesmärkidest, iseenda motiveerimisest, harjumustest ja distsipliinist ei olnud midagi uut – me juba teame seda!
“Kas te neid oskusi ka rakendate?” küsib tema vastu.

Soovitud elu ja hetkeseisu vaheline lõhe on täpselt enesejuhtimise kaugusel. Iga päev on võimalus teha valikuid ja otsustada teistmoodi kui seni. Kui me ei ole rahul oma töö, abikaasa või iseendaga – siis on ainult meil endil võimalus midagi ette võtta. Teisi muuta ei ole meie võimuses.

Viimased viis aastat olen allolevaid oskusi oma harjumusteks kujundanud. Nagu elus ikka, käib kõik tõusude ja mõõnadega, kuid iga aasta märkan edusamme. Järgnevalt toon välja hoiakud, mis mind kannustavad.

Iseenda motiveerimine

Distsipliin = Motivatsioon

See tähendab, et kui jääme ootama inspiratsioonipuhangut, siis ei jõua me kuhugi. Kõik edukad ja tuntud inimesed läbi ajaloo on tegutsenud. Suutes eesmärgi nimel tööd teha ka hetkedel, kui motivatsiooni pole, on määrava tähtsusega. Jaan Kross näiteks alustas igat hommikut kirjutamisega ja ei tõusnud laua tagant enne, kui vähemalt üks A4 puhast teksti tema ees oli.

Iseseisev õppimine

Mida rohkem õpime, seda rohkem taipame, kui palju veel ei tea. Igalt poolt on midagi õppida: halbadest olukordadest; Selveris käimisest; koolituselt, mis ei vastanud ootustele; inimestelt, kes meile ei sümpatiseeri jne. Vaadeldes elu läbi “õppija prillide” saab sellest omadusest üks kõige tähtsamaid edutee rajajaid.

Elukestev õppimine on tänase ajastu normaalsus. Õppida saab igaüks, alustades kasvõi kõige madalamalt astmelt. Kõik võimalused on ühe kliki kaugusel, et muuta oma elus valkonda, mis meid ei rahulda.

Suhtlemisoskus

Suhtlemine on kunst, mida tuleb arendada ja mis võib avada palju uksi. Hea suhtleja kohtleb kõiki inimesi väärikusega: nii turvameest kui direktorit.

Selle kuldreegel: võidavad mõlemad pooled. Asudes võõra inimesega suhtlusse, peame me tegema kõik selleks, et vestluse lõpul ka vastaspool rahul oleks. “Kas sulle sobib?” on üks paremaid küsimusi, selle tagamiseks.

Eesmärkide seadmine

Peep Vain võttis ühes oma artiklis suurepäraselt kokku, mida eesmärkide saavutamine annab: eelkõige seisneb see arengus, mitte lõpptulemuses. Teiseks, saada oma elu paremasse korda: olla rahulolevam ja tunda õnnetunnet.

Kas tead, miks eesmärkide üles kirjutamine ülioluline on? Kui see on meil visuaalselt näiteks peegli servas või desktopil, siis tuletab see ennast meelde. Ja teiseks, läbikirjutamine aitab meil eesmärki enda jaoks paremini mõtestada ning salvestab ta seda tehes meie mällu kauemaks.

Need ei ole kaasasündinud omadused meie geenides. Uskumus, et kuulsad ja edukad on kuidagi eriliselt andekad ja talendikad, on ikka visalt igapäevases kõnepruugis. Õnneks teame me ise, et see pole tõsi – absoluutselt igas inimeses on peidus potentsiaal, mis vaid ootab avanemist. Aga ootamise all mõtleme me ise õppima asumist, julgelt unistamist, suhtlemist põnevate isiksustega ning enda distsiplineerimist, et asendada hetke mugavus ja laiskus tuleviku nimel.