Jaanipäeva eri: alkoholi tarbimine on harjumus

Jaanipäeva eri: alkoholi tarbimine on harjumus

Juua või mitte? See on küsimus. Hävinenud suguvõsad, purunenud abielud, isata lapsed, vettehüpped tundmatusse ja traagilised autoavariid…tähtpäevad, nädalalõpu stress või suvi… meil on harjumus alkoholi juua.

Kuidas murda traditsiooni, mis püsib meie sees sama visalt, nagu aia ääres võrsuv väike vahtrapuu, mis on pikad ja peenikesed juured sügavale mulda ajanud?

Minu alkoholivaba aasta…

…algas viie aasta tagusest perioodist, kui sattusin inimeste keskkonda, kes tarbisid alkoholi väga vähe. See oli mulle võõras, kuid otsustasin proovida nende moodi käitumida. Siit alates hakkasid minu joodud liitrid järgnevate aastate jooksul vaikselt kokku kuivama, kuni otsuseni teha paus.

Kui kunagi olid alkohol ja nädalavahetus mulle justkui sünonüümid, siis viimased aastad tundsin, et see ei tee mind ei lõbusamaks ega purju. Veelgi hullem: järgmine päev puudus olemisest värskus ja mõtetest selgus – üks päev elust maha tõmmatud! Mis sellest siis juua? On ju olemas palju paremaid jooke!

Sinu plaan: üks päev, nädal või kuu ilma alkoholita

Kui eelnev jutt sind kõnetas ja tekkis tunne, et võiks küll elu ilma alkoholita proovida, siis siin on sulle kolm nüanssi, mis on ülivajalik sul endal läbi mõelda!

1. Kaasteeline: tee plaan koos sõbra või elukaaslasega nii saate koos üksteisele oma kokkulepet meelde tuletada ja asendustegevust selle asemel valida. Ja jää enesele kindlaks just siis, kui su kaaslane soovib alla anda e. leia endas jõud hetkel, kui tema on nõrk. Usu – see toimib ka vastupidi!

2. Asendusjook: Mida juua alkoholi asemel? Saunas, kokates või reede õhtul? Näiteks mõnda värkset mahla või käsitöö limonaadi. Viimase eelis on ka see, et pudel on sarnane õlule, ja see hoiab vindiseid sõpru oma küsimustega eemale. Suureks abiks on ka see, kui kodus alkoholi pole – teekonda poodi alati ju ette võtta ei viitsi!

3. Miks sa ei joo? Seda küsitakse – tea, mida vastata. Näiteks: “Tänan küsimast. Otsustasin ühe kuu alkoholi raha eest oma kallimale üllatuskingituse teha.” Konkreetne, enesekindel ja täis otsustavust vastus jätab küsijad sõnatuks ja annab sulle lugupidamise!

Vaata, mida alkoholivaba aeg kaasa toob. Kulutamata raha, uus energia, erilised kogemused jms. on seda proovimist väärt. Võib juhtuda, et see plaan aitab sul välja saada tavapärasest mustrist ja mõistad, et tihti jood just halvast harjumusest, mugavusest ja teiste survest.

***

Alkohol ei ole meie rahva vaenlane. Meie ise oleme selle halva kombe teenrid ja süüdistame teda, nagu kubjas talupoega tema laiskuses. Vastutus võtta ja ise otsustada. Miks mitte alustada Jaanipäevast?

Jäta kommentaar

Nimi
E-post
Koduleht
Kommentaar