fbpx
Kaubanduskeskusest Islandi jalgpallini ja New Yorki metroosse ehk kuidas keskkond meid mõjutab

Kaubanduskeskusest Islandi jalgpallini ja New Yorki metroosse ehk kuidas keskkond meid mõjutab

Ütle, millised on sinu sõbrad ja ma ütlen, kes oled sina! Jim Rohn, motivatsioonikõneleja, väidab, et oleme tõenäoliselt üpris sarnased oma 5 sõbra või tuttavaga, sest eelduseks, et me koos aega veedame on meie sarnased maailmavaated, mõtteviis, huvid ja oskused. Kui osa meie iseloomust määravad ära geenid, siis teise osa määrab ära keskkond. Kus me üles kasvasime, inimesed kellega kokku puutusime, mida enda ümber nägime ja kuulsime ning mis järeldusi me kogetust tegime.

Tuntud kirjanik Marshall Goldsmith tõestab oma raamatutes ohtrate näidete abil, et inimese iseloom ei ole nii muutumatu kui me seni arvanud oleme – piisab vaid sattuda uude keskkonda või olukorda, mis on meile võõras või ootamatu ning meie enesekontroll ja põhimõtted ununevad.

Puhtus ja turvalisus

New Yorki metroo oli kaheksakümnendateil tõeline õudusunenägu kuubis. Rongid oli täis soditud, piletite ostmise asemel oli tavaline hüpata üle turvaväravate ja kuritegevus oli igapäevane nähtus. Kõik muutus, kui võeti vastu otsus seal kord majja lüüa. Rongid värviti üle, turvaväravate juurde ilmusid turvamehed ja vandaalitsemine, mis senini lokkas, hakkas vaikselt kuid stabiilselt taanduma. Loo moraal: kui meie ümber on hea ja mõnus keskkond, käitume ka ise viisakamalt ja vastupidi – nii mõnigi korralike kommetega kodanik võttis kiirelt üle pisisulide käitumiskombed.

Meie tarbimise mõjutamine

Kaubanduskeskused ja supermarketid on meie iganädalane külastamise koht. Minnes näiteks toidupoodi tühja kõhuga, võib juhtuda, et erinevad lõhnad ja kollased allahindluse sildid meelitavad meid tarbima ebatervislikult ja rohkem, kui esialgu plaanis. Kõige nähtavamale ehk vahekäikude lähedusse on tõstetud erinevad sooduskaubad, kassaleti ette aga pandud väikesed kommid ja muud maiustused, et veel viimaselgi hetkel ostude nimekiri ja välja käidav rahasumma kasvaks. Loomulikult on see meie endi valik – kas neelame sööda alla või mitte? Saame ju teha eelnevalt näiteks ostunimekirja või jääda poes enesele kindlaks, seades kindla summa, millest üle ei lähe, kuid meid ümbritsev kirev keskkond, palju inimesi ja ahvatlevad pakkumised võivad ikkagi saada meile saatuslikuks.

Planeerimine riiklikul tasandil

Kui luua inimestele võimalused sportimiseks, võib juhtuda lausa imesid. Hea näide sellest on Islandi jalgpall. Sajandivahetusel tehti plaan, et ala populariseerida. Kuna kliima jalgpalli jaoks on hullem kui Eestis, siis otsustati panustada ligi 180 sisestaadioni rajamisse. Viieteist aastaga on kasvanud üles põlvkond, kes on saanud heades tingimustes aasta läbi palli taguda. Tasuks: Island jõudis nii 2016 aasta EM-le kui ka MM-le 2018. aastal, olles sellega väikseima rahvaarvuga riik, kes kunagi MM-l mänginud. Head treeningtingimused, läbimõeldud pikaajaline plaan, tervislike eluviiside kajastamine meedias ja soodsate tingimuste loomine suunas inimesed sportima.

Milline keskkond on sind enim mõjutanud? Kas veedad aega inimeste seas, kes sind innustavad ja kellega peetud vestlustest saad teada midagi uut?