fbpx
Keda Sina täna “laikisid”?

Keda Sina täna “laikisid”?

Laupäeva hommik. Tassis on mõru kohvi lõpp. Kostab pesumasina põrin  ja aknast piilub sisse hall oktoober. Kerin Facebook’is korra edasi-tagasi ja panen „like“ tuttavale, kes on äsja lapse saanud. Silma hakkab ka paar muud blogipostitust, kuid otsustan neisse mitte süüvida. Minu laiki need ei saa.

Aga kellele inimesed üldse laike panevad ja miks? Kas laikimine FB-s toimib samadel põhimõtetel kui näost näkku kiidusõnade lausumine? Vaata, mida mina laigin, ja mõtle, kas see ühtib Sinu eelistustega. Kui eelmine artikkel tunnustamisest on lugemata, siis saad seda teha siin.

Laikimine on seotud emotsioonidega. Kui mõni lugu, pilt või isik meile veebimaailmas silma hakkab, siis üldjuhul samadel põhjustel, kui see oleks juhtunud ka tänaval. See tekitas meis mingi emotsiooni. Vaadeldes virtuaalkeskkonda, on näha, et suurema osa laikidest saavad lihtsad südamlikud tegelased (lapsed ja loomad) ja naerunäod profiili- ja reisipiltidel (sõbrad ja tuttavad).

Minu laigi saavad tuttavad, kes jagavad FB-s lugusid ja pilte pigem vähem kui rohkem, nii korra või kaks nädalas. Võiks arvata, et eelistame hetki nautida niisama, ilma nutiseadmeteta. lmselt on meie väärtused ja maailmavaade suhteliselt sarnased.
Laikimist mõjutab ka kollegiaalsus. See tähendab, et üsna suure tõenäosusega teeme asju samamoodi kui teised. Kui ühele postitusele on juba rohkem kui paar laiki tulnud, siis on tõenäoline, et neid tuleb ka juurde. Seda lihtsal põhjusel: kui see meeldib teistele, siis peab see ju hea olema. Eriti, kui see on kirjutatud kellegi poolt, keda teame ja austame.

Eeskujud, põnevate eludega tuntumad inimesed ning (alateadlik) soov olla nende moodi, sunnivad mind laikima. Pane tähele: üldjuhul on meil eeskujudega sarnased tugevused – see meid tõmbabki. Muidugi on tõenäoline, et me ise neist tugevustest veel teadlikud pole.
Meie moodi inimesed. Virtuaal- või päriselu, meile meeldivad inimesed, kes on meie sarnased või kelle moodi soovime olla. Ühised arusaamad, hobid ja tegevused ning sarnane käitumine ja välimus annavad meile põhjuse üksteise vastu sümpaatsust tunda e. laikida.

Inimesed, kes on ettevõtlikud või on just oma ettevõtet käima lükkamas. Märkan neid teiste seast ühise ettevõtluse huvi tõttu ja loodan, et ehk minu laik aitab tal jõuda sihtgrupini, kes tema toodet või teenust vajab (pärast minu laiki, jõuab see postitus ka minu tutvusringkonnani).
Kuidas sinuga? Kas mõtled sellele või pole sel tähtsust? Mina usun, et kui kedagi pidevalt laigin, hakkan temale mingi aja pärast sümpaatsemana tunduma. Seda vistiti alateadlikult. Ja mõne aja pärast ma ei üllatugi, kui näen teda oma postitust laikimas.

Ja nii nagu elus tuleb ette üllatusi, laigime vahel ka lihtsalt juhuslikku seika või tegelast, kes  on postitanud sobival hetkel midagi, mis meie emotsiooni õigesti tabas.

Märkamatult olen tagasi tuttavas sinakas keskkonnas ja vaatan üle „päevasündmuseid“. Aeg, mida kunagi enam tagasi ei saa.. Õnneks annab pesumasin signaali ja tean, et päriselu vajab elamist – märja pesu kuivama riputamine tundub ehtsa ja ergutavana. Oma mõtteis panen laigi akna taga hüplevale tihasele.

***

Illustratsioon: Kaspar Tamsalu Illustration