fbpx
Kuidas meie edutee saab alguse ühest tunnist päevas

Kuidas meie edutee saab alguse ühest tunnist päevas

Bill Gates ütleb tabavalt: inimesed ülehindavad oma võimeid ühe aasta osas ja alahindavad, milleks on suutelised kümnega. Tõlkes – tahame saada tulemusi kiirelt ja planeerime oma päeva rohkem tegevusi, kui ära teeme. Mõte, et hajutada need tegevused näiteks kolme aasta peale, ei sobi. Pole vist isegi mõtet rääkida 10 aastast?

Siiski. Kujuta ette, et võtad iga päev tunnikese ühe oskuse õppimiseks või arendamiseks. Lihtne matemaatika ütleb, et see teeb kokku 365 tundi aastas, kümne aastaga 3650 tundi. Keskmiselt seitse tundi nädalas. Kas ei tundu see juba päris arvestatav hulk õppimist, et mõni uus oskus selgeks saada? Saan aru hetke mõttest, et kes jõuaks nii kaua millegi nimel oodata, kuid teame kui kiirelt aastad mööduvad. Väikesest imikust sirgub teismeline ja jõuame vaid ohata, kuhu kõik need aastad kadunud on?

Mis oleks, kui jätaks uskumuse, et pikemaid plaane teevad vaid edukad inimesed, selja taha ja prooviks? Kümme aastat läheb mööda niikuinii ja kas poleks suurepärane tunne, varsti märgata, et oled mõnest kaua mõeldud unistusest kinni haaranud ja võtad selleks teadlikult iga nädal oma aega?

Et hoida ennast järje peal, pakun sulle välja kaks meetodit, mis panevad sind väikeseid edusamme märkama ja teevad nähtavaks ka suure pildi. Aastale tagasi vaadates tunned, et oled arenenud ja edasi liikunud. Kui sulle su valitud tegevus tõeliselt meeldib, siis hakkad jõudu saama ka mõttest, et võid neid tegevusi teha ju elu lõpuni – nii oma oskust aina lihvides.

Tee areng iseendale nähtavaks

Investeerimishuviliste üks esimesi samme on saada ülevaade oma reaalsest majanduslikust olukorrast ehk märkida üles kuu või kahe jooksul, oma tulud ja kulud. Puust ja punaseks tehtud statistika paberil näitab asja sootuks teises valguses, kui ette kujutatud olukord oma peas. Kuhu raha tarbetult välja käid ja kuskohast kokku hoida saaks, ilmneb selgelt.

Kasutan träkkimiseks kõige tavalisemat Word’i dokumenti, kuhu täheldan kuupäeva ja ajaühiku, näiteks 2. detsember ja 45 minutit. Lihtne, kuid tõhus – nii näen ja tunnetan oluliselt paremini, kui mitu nädalat/kuud/aastat olen mingit oskust arendanud ja palju tunde kokku on. See on ülivajalik selleks, et hoida ennast väikeste sammudega õigel kursil.

Mõtesta oma arengut

Järjepideva arengu tagamiseks on vaja teada, mida ma tahan just praegusel hetkel oma valitud tegevuse juures õppida ja millisel viisil see mulle kõige otstarbekam on.

Raamatus “Tipp” räägitakse teadliku treenimise ja tavaharjutamise erinevustest. Kui mängida igal nädalal näiteks kolmel päeval tennist, siis hoiame ennast heas vormis, kuid meie oskused väga ei arene. Kui aga enne ja pärast treeningut läbi analüüsida, mis konkreetseid osaoskusi ja milliste harjutustega me lihvida soovime, siis on võimalik oma tennisemängu taset tõsta.

Väga efektiivne mõtestamise vorm on kirjalik reflektsioon. See on eneseanalüüs pluss järgmise sammu planeerimine. Panen vabas vormis kirja mõned mõtted sellest, kuidas ja mida tegin. Üldjuhul juba kirjutamise ajal hakkan aru saama, mida järgmiseks tegema pean. Ja see võtab vaid mõne minuti.

Tunnid, nädalad, kuud ja aastad kaovad kiirelt. Me teame seda. Kui täna alustada, siis kümne aasta pärast oleme ühe oskuse võrra rikkamad. Sinu panus – 1 tund päevas.