fbpx
TÕNU PIPPAR: Eesmärkideni jõudmiseks äris tuleb alustada väikestest harjumustest

TÕNU PIPPAR: Eesmärkideni jõudmiseks äris tuleb alustada väikestest harjumustest

Väikeste harjumuste muutmine coach’i toel aitab saavutada eesmärke ettevõtjana ning päeva lõpuks saada tehtud tööst suuremat rahulolu, leiab ettevõtja Tõnu Pippar.

Tõnu, räägi palun endast – kes sa oled?

Olen väikeettevõtja, tegelen haljastuse ja heakorratoodete müügiga. Väikeettevõtjana teen kõike alates ettevõtte ülesehitamisest, müügist, klienditeenindusest kuni lõpuni välja. Hobid on mul sportlikud – teen trenni, jalutan, sõidan rattaga, rulluiskudega – ja kinod-teatrid käivad ka asja juurde.

Kuidas sa jõudsid Reijo coaching’u programmi juurde?

Coaching’uga ma varem kokku puutunud ei olnud. Leidsin selle programmi läbi Facebooki, see tundus huvitav ja suhteliselt kiiresti otsustasin proovida. Kaotada polnud midagi. 

Ma otsisin sel hetkel viise, kuidas paremini müüa ja oma eesmärke saavutada. Eeldasin, et coaching on tugi või juhendamine, kuidas oma asju paremini teha, ja kui veel selget eesmärki pole, siis see eesmärk selgeks saada.

Sa tõid välja, et väikeettevõtjana teed kõike ise. Kuidas sulle tundub, kas see tugi, mida coaching pakub, ongi midagi, millest on väikeettevõtjatel puudu?

See on keeruline küsimus. Ei saa öelda, et kõigil kindlasti oleks kogu aeg seda tuge vaja – inimesed, eluetapid ja kogemused on erinevad. Aga kui kellelgi on mingi takistus või küsimus, et suund on õige, aga kuidas täpselt seda saavutada, siis coach oskab suunata õiges suunas. Ta aitab sulle sobiva lahenduse välja töötada, enda asi on sellest kinni pidada, et see ka toimiks.

Mida sa Reijo leadership programmist saada tahtsid?

Ma teadsin enam-vähem, mida ma saada tahan, aga arutasime ja sain selle hästi konkreetselt kirja panna. Tahtsin jõuda selleni, mida ma peaksin regulaarselt teistmoodi või paremini tegema, et saavutada oma müügieesmärke ja selle kaudu omakorda enda eesmärke ettevõtjana.

Näiteks tahtsin teha regulaarselt, igapäevaselt müügikõnesid. Kui seda ei tee, siis mingil hetkel see maksab kätte ja annab tunda, et tellimusi jääb vähemaks. Seda distsipliini pole lihtne hoida, seda prioriteediks tõsta. Näiteks uute e-meilidega tegelemise asemel on vaja need kümme kõnet planeerida ja teha kindlaks, et reaalne kontakt potentsiaalse kliendiga on toimunud. Aga algus ongi raske, et seda harjumust välja kujundada.

Miks oli harjumuse kujundamiseks vaja coach’i?

Mõnikord joostakse peaga ühe seina vastu, vaja on hoopis mingid asjad välja öelda ja konsulteerida. Oma peas võid endale midagi öelda, aga see ei pruugi harjumust muuta. Just eneseväljendamise ja ettevalmistavate tegevuste kaudu leiad selle viisi, mis peaks päeva lõpus rohkem tulemusi tooma ja pakkuma ka enesega rohkem rahulolu või naudingut.

Kuidas sa tunned, kas selle kahe kuuga jõudsid sinna, kuhu tahtsid?

Kindlasti olen programmiga rahul. Ma ei saa kindlalt öelda, aga võib-olla oleksin praegu samas kohas, kus varem – teen küll usinalt tööd, aga kõnesid ei pea nii tähtsaks. Tean, et on tähtis teha, aga ei tee. Coaching’u puhul oli hästi hea iga tööpäeva träkkimine, nii et nägin kohe, kui prioriteet paigast läks. Ja kui ma tegin need kümme kõnet viiel päeval nädalas, siis hakkasin ka visuaalselt tulemust nägema.

Coaching oli hästi personaalne, keskpunktis olidki sina ise. Lisaülesanded arendasid, näiteks otsi juurde viis closing nippi. Kui muidu ei leia aega lugemiseks, siis nüüd võtsid selle aja, lugesid ja said kohe kiiresti mingi nipi, mida kasutada. Kokkuvõttes ta arendab ja muudab teadlikumaks, süsteemsemaks, ja nii muutub töö ka tulemuslikumaks ja nauding on ka parem.

Tegid coaching’u läbi vahetult enne eriolukorda. Mis on sinu hinnangul täna suuremad väljakutsed väikeettevõtjatele?

Sõltub mis valdkonnas ettevõte tegutseb ja millised on kohustused. Kui sul on väikeettevõte, kodukontor ja veel otseselt kriis tellimusi ei mõjuta, siis see ei pruugigi väga mõjutada sind. Mõnel väikeettevõtjal võib olla aga, et üks äri lõpeb ja on väljakutse kiiresti midagi muuta. Kas väiksemas mahus sama äriga jätkata mingi aja pärast või leida uued võimalused hakata kiiresti midagi muud pakkuma. 

Usun, et kes vähegi tahab ettevõtjana tegutseda, see leiab lahendusi. Võib-olla tulekski coach’i abiga üles leida, kus ollakse ja mis suunas tahetakse nüüd minna. Coach võiks olla abiks inimestele, kes on saanud kiire šoki ja pidanud paraku oma äri sulgema või suuri muudatusi tegema, et järgmistel kuudel sellest situatsioonist välja tulla ja kas vana äriga jätkata paremini või luua uus äri.

Kellele sa soovitaksid Reijo coaching’u programmi?

Inimesele, kes mingis oma eluvaldkonnas ei tea, mida ta täpselt tahab, kellel on mingi takistus. Kui inimesel on kõik asjad paigas, siis võib tegutseda enda plaani järgi. Aga kui sul on mingisuguseid küsimusi või sa ise ka ei tea veel nii täpselt, mida tahad, siis coach kuulab, küsib õigeid küsimusi ja sa saad pildi enda jaoks selgemaks.