fbpx
Valmistud tähtsaks kohtumiseks? Ehk leiad siit vähemalt ühe nipi, mida juba täna kasutada.

Valmistud tähtsaks kohtumiseks? Ehk leiad siit vähemalt ühe nipi, mida juba täna kasutada.

Hea lugeja! Oled ilmselt kursis, et eduka suhtluse üks olulisemaid komponente on kehakeel. Kasutades seda teadlikult, on sul võimalus mõjutada tähtsaid otsuseid. Kuidas? Otsused tehakse enamjaolt emotsioonidest lähtuvalt. Sünergia, meeldiv mulje ja usaldusväärsus: need aitavad alateadlikult otsuse langetamisel kaasa. Annan sulle siin artiklis 3 lihtsat nippi, mida ise kasutan ja mis mulle tulemusi toob.

Mõni aasta tagasi otsustasin coaching’u vestlusi pidades teadlikult jälgida inimeste kehakeelt. Täna suudan juba alateadlikult teist inimest oma kehakeelega peegeldada. Selleks võtan igal kohtumisel paar hetke, kus ennast ja oma kehakeelt kontrollin.

Kuidas alustada? Enne kohtumisele minekut vali välja 1 nipp ja kirjuta see üles paberile või kaustikusse, mille kohtumisele kaasa võtad. Tuleta endale vähemalt 3 korda vestluse jooksul seda võtet meelde ja tegutse selle järgi.

  1. Silmside. Istu kliendiga vestlemiseks 90 kraadise nurga all nii, et ei pea kaaslasele kogu aeg silma vaatama. Vastakuti istumine on ebamugav, sest terve vestlus silmsidet hoida on väsitav ja tüütu mõlemale. Nurga all istudes saad mõtete kogumiseks vaadata otse enda ette ja vajalikul hetkel pöörata pead ning silmsideme luua. Kui olete istumiseks valinud laua, kus toolid on ainult vastamisi ja nende nihutamine teise kohta keeruline, siis keera oma tool väikese nurga alla – ka see aitab.
  2. Istumise poos. Kas ta toetab toolileenile, küünarnukkidega laua
    le või istub hoopis nii, et käsi toetab lõuga? Märka seda ja võta mõne järgneva hetke jooksul sisse sama asend. Hea aeg kehaasendit muuta on siis, kui vastaspool parajasti räägib. Uskuge mind: inimene, kes räägib endale olulisel teemal – ei pane sind ja peegeldamist tähele!
  3. Käed. Kas ta hoiab käsi süles, laua peal või enda kõrval – pane oma käed samasse asendisse. Kui käed on rinnal risti, siis ürita pigem ise võtta avatum poos, et ta alateadlikult sinu järgi joonduks. Näiteks pane käed avatult lauale. Mõni hetk hiljem ta üldjuhul võtabki sisse uue asendi.

Lahe näide päriselust: tegin 20 minutit näidiscoaching’ut ühele inimesele 10-liikmelise grupi ees ja lisaks lahenduse leidmisele tema hetkeolukorrale, matkis klient lõpus juba alateadlikult ise minu kehakeelt. Kui mina rääkima hakkasin ja end toolileenilt ettepoole toetasin, matkis seda ka klient, kes mind kuulas. Mäletan, et sel hetkel andis see tõeliselt mõnusa rahulolu tunde.

Sest kehakeele oskuslikku kasutamist võib võrrelda sõudmisega kahepaadis – väga hea tulemus sünnib vaid siis, kui mõlemad sõuavad täpselt samas rütmis ehk peegeldavad üksteise liikumist. Nii sünnib midagi suuremat kui sõnades saab väljendada.

Head peegeldamist!

***

Pilt: Kaspar Tamsalu Illustration