fbpx
Zuhtlus

Zuhtlus

Z-ajastu koos samatähelise generatsiooniga on ukse jalaga lahti löönud! Mobiilidest näeb filme, robottolmuimejad tuuritavad ringi, kauba tellid e-poest  ja töökuulutused on videona. Kõik meie ümber muutub ja sellega tuleb kaasa minna. Oled sa kümme või seitsekümmendviis. Valik ei ole sinu…

Veebisõnumi saatmine on asendamas igapäevast kommunikatsiooni. Personaalse suhtluse järele on tekkinud enneolematu vajadus.

Personaalne suhtlus

Juba 1982. aastal kirjutas John Naisbitt oma raamatus „Megatrends“, et iga tehnoloogilise arengu juurde vajame järjest enam inimlikku puudutust.

Konsultantide, psühholoogide ja nõustajate kõrvale on ilmunud rida uusi ametikohti, mis keskenduvad erinevates vormides personaalsetele lahendustele. Coaching, mentorlus, tuutorlus ja muud silmast silma vestlused on saamas sama tavaliseks kui e-arvete maksmine.

Inimesed on muutunud kinnisemaks ja oma sügavaid mõtteid jagada ei peeta vajalikuks. Tunnetest rääkimist ei õpetata- küll  see ise selgeks saab!

Lihtsam on ju saata sõnum!

Veebisõnum

Kiire ja mugav. Teeb osavaks suhtlejaks isegi keskpärase. Enne mõtle ja seejärel tegutse e. arvutikeeles protsessi info läbi ja kuva ekraanile õige lahenduskäik.

Selle miinus: mõningatel noortel on juba täna reaalne hirm näiteks helistamise es.

Kui võrgus julgetake lühikese aja jooksul endast kõik lauale laduda, siis pärisvestluses jäädakse tihti toppama juba kohmakate viisakusrepliikide järel. Põhjuseks – vähene suhtluspraktika.

Mil viisil asendab personaalne suhtlus suuri koosviibimisi, sünnipäevasid  ja muid happening’e, kus üha rohkemad meie seast end ebamugavalt tunnevad? On see võimalik, et näiteks kuuekümnendat vanaema juubelit võiks tähistada hoopis Skype’is?

Jäägu need küsimused sind kummitama hetkedel, kui ootad kohvimasina ääres oma vahust lattet ja saadad sõnumit oma heale sõbrale, kelle häält ammu kuulnud pole…

***

Illustratsioon: Kaspar Tamsalu